24 Haziran 2014 Salı

FOOTBALL MENAGER EFSANEMİZ SEÇME YERİNE M.TOPÇU MU?

     01.07.1999 yılında Gençlik Gelişim Sorumlusu göreviyle Kayserispor'da ki antrenörlük kariyerine başlayan Seçme, A-2 ligi teknik sorumlusu, Profesyonel takım antrenörü ve son olarak hepimizin bildiği ve Onu tanıdığımız görevine yani Profesyonel takım teknik sorumluluğuna kadar yükseldi. Bu yükseliş takımın küme düşmesine giden bir dönem de de olsa, kariyerine bence kutsal olan bu görevi de eklemiş oldu.

Bugün Mutlu Topçu haberlerine denk gelince, Seçme'yı yıllardır tanıyıp da hakkında hiç bir şey bilmediğimi üzülerek fark ettim. Süratle Ekmeleddin İhasanoğlu'nu araştırır gibi nette Ertuğrul Hocayı araştırıken beni maziye götüren bir fotoğraf görüp bu yazıyı yazmaya başladım. 

Ben ve benim gibi  eski adı Championship Manager yeni adı Football Menager olan bu oyununu oynamış insanların "emektar hoca" Ertuğrul Seçme ile tanışıklığının daha eskilere dayandığı söyleyebilirim.  

2001 yılında tanıştığım bu oyunun ilk yıllarında, Türkiye Ligleri pek önemsenmemişti. Bu sebepten dolayı avrupa'nın orta direk takımlarıyla oynardım... Özellikle Lazio günlerim hala göğsümü kabartır.

Bir kaç yıl sonra çıkan CM4( ki gerçekten efsaneleşmiş bir oyundur) Süper lig'den tutun da  3. lige kadar bir çok takımımızın olduğu yeni haliyle çok daha başarılıydı. İşte Ertuğrul Seçme Hocayla ilk o zaman tanıştım... Takımın başına "menager" olup teknik heyetle tanışma toplantılarında hep Onun ismi yazıyordu. Bazen yıllarca çalışıp takımı başarıdan başarıya sürüklüyor, bazen de "ya ertuğrul hocam teknik sorumlulardan beklediğimi alamadım kusura bakma yenilik zamanı" deyip yollarımızı ayırıyordum.

Yıllar yılları, yeni oyunlar birbirini kovalarken, eskiden kolayca tedarik edilen bu oyun sonradan satın alamazsan oynayamazsın formatına dönüştü ama hep Ertuğrul Seçme oradaydı. "Manager" yani ben, tatile çıkınca yerime Hocayı bırakıyorum, tatilden  geliyorum takım zımba gibi. Hazırlık maçına "sen çıkar hoca takımı" diyorum takım da sıkıntı olmuyor. Bazen "kaypak" yönetimle stadyumdur, yeni tesistir, ek transfer bütçesidir konularından dolayı  uzlaşmazlık yaşayıp takımdan ayrılmak zorunda kalıyordum, bakıyorum ki takımın başına Ertuğrul Seçme geçmiş bile!

Yakinen bildiğim 3 arkadaşımın ve benim artık rutinimiz haline gelen durum şuydu; oyunu aç, Kayserisporu seç, göreve başla,ilk  hamle olarak Süleyman Hurma'nın işine son ver! Gel gelelim yine dördümüzün ilişmediği tek isim ise Seçme olmuştur. Buna rağmen hiç görmediğim yardımcım Ertuğrul Seçme gözümde canlanırken, uzun boylu, kır saçlı, Orhan Gencebay karın kaslarına sahip, elinde kalem, diadora eşofmanlı biri olu verirdi. 

Hocamız Seçme'nin, benim hayal ettiğimden çok farklı ve überalles bir tarafının olmadığını görünce önce hayal kırıklığı yaşadığımı söylemeliyim. Hemen ardından ise maçlarda ki tepkilerinin, konuşmasının, hal ve  hareketlerinin mahallemizin kasabına, çaycısına, emmime,dayıma benzediğini farkettim ve adam hakkında bir tek olumsuz düşünce peydah olmadı içimde... Zaten birezilyalı zibidilerle ne yapsın ki dedim sürekli...

İşte bu yazıyı yazmama neden olan fotoğraf. İşte Galatasaray'ı yenmemizi sağlayan kahraman, x-box reklamlı mikrofonda! ve işte benim eski yardımcı hocam görüyorsun ya senin yerin oyunlarda daha değerli... En azından ben giderken yerime sen geçebiliyordun! 

Baştan söyleyeyim Mutlu Topçu'yu istemiyorum. Bizi basamak olarak gören, şehre bir yakınlığı olmayan kimseyi istemiyorum. Mutlu isterse bizi namağlup süper lige çıkarsın farketmez!...  bıktık yönetimin bu kafasına göre hoca getirmesinden! Ulan arkadaş valla billa  Yılmaz Vural olsa sesimi keserim de Mutlu Topçu kim ya? Bjk ve Ertuğrul Sağlam yalakası! Bizde daha önce çalıştı, Sağlam'ın peşinden koşa koşa gitti O nereye giderse. İki gün sonra "burayı çok seviyor da..." ,  "yoksa gelmezdi de..." cümleleri duyacağım için şimdiden lanet ediyorum.  Yeter artık koskoca Kayserispor bekaret bozma yeri değil! Gitsin memleketi İnegölspor'u çalıştırsın! tercübe kazsansın, Sağlam'ın çantacısı imajından kurtulsun!

İlla Mutlu Topçu gelecekse de Ertuğrul Sağlam'dan icazet alsın, elini öpsün, büyük maçlarda nasıl yalaka hoca olunur öğrensin ve gelsin, biraz da Ertuğrul Seçme Hoacanın yardımcılığını yapsın!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder